Cloudová řešení a ochrana dat ve virtuálním prostoru

Pojem cloud není jednoduché přesně definovat. Obecně a zjednodušeně lze říct, že se jedná o služby, které můžete prostřednictvím internetu používat odkudkoli, přičemž nejsou závislé na jednom jediném zařízení. Když tedy zrovna nebudete mít u sebe své PC, můžete služby a soubory, které právě potřebujete, dále bez omezení využívat z jiného zařízení (notebook, telefon, tablet).

Jednoduché dělení cloudů:

Veřejný cloud: jde o služby, které jsou veřejně dostupné pro kohokoliv, mohou být úplně zdarma, ale také najdeme i placené verze. Typickými příklady veřejného cloudu jsou:

Veřejný cloud: E-mailové služby: (Seznam.cz, Centrum.cz, Gmail.com a mnoho jiných), knihovny videí (YouTube.com), sdílení souborů (UložTo.cz, Dropbox, Microsoft OneDrive, Google disk) nebo sdílení fotografií (Rajče.net, Flickr, Picasa).

Privátní cloud: Jde o cloud, který je určen pouze pro omezený okruh uživatelů. Typicky se využívá ve firmách. Zákazník může mít vlastní hardware a vlastní software, nebo si vše může pronajmout.

Komunitní cloud: Jde o cloud, který využívají uzavřené komunity, typickým příkladem jsou univerzity, vývojářská centra aj.

Hybridní cloud: Kombinace výše zmíněných typů podle potřeby služeb

Jaké výhody má cloudové uložiště?

1. Nemusíte se obávat o zálohování svých dat

Svá data máte v bezpečí uložené ve svém cloudovém uložišti. Když by se vám zničil počítač, kde máte daná data nahraná do virtuální složky, na cloudu máte jejich zabezpečnou kopii.

2. K datům se dostanete úplně odkudkoli

Jestli budete v práci, na dovolené nebo třeba na chatě, tak se připojíte kdekoliv, kde máte přístup k internetu. Ke svým datům se dostanete odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení.

3. Efektivita práce

Urychlí to veškerou práci. Představte si, že se vám poškodí notebook, kde jste měli uložené všechny podklady k práci, tím pádem máte smůlu. Ale v případě cloudového řešení můžete jednoduše sednout k jinačímu PC, notebooku nebo dokonce mobilu a pohodlně pracovat s uloženými daty na cloudu.

4. Spolupráce

Cloudové řešení vám dává možnost sdílet data a soubory mezi kolegy, kamarády atd. Vždy si vyberete, jak, komu a co nasdílíte, jestli bude mít právo soubor upravovat a nebo kdo ho vůbec neuvidí.

5. Zaplatíte méně peněz

Některé firmy využívají pro zálohu svoje servery, diskové pole nebo třeba externí disky. Není to moc bezpečné řešení a také nemusí být vůbec levné. Cloudové řešení za vás zálohu řeší samo o sobě tím, že už jen data uložíte na cloud.

6. Vyšší bezpečnost

Ukládání na cloudu může vytvářet větší bezpečnost než ukládání na vašem počítači.

7. Upgrade zdarma

Zákazník má vždy aktuální a nejnovější software. nemusí nic zálohovat, instalovat, migrovat…. O vše se stará poskytovatel.

8. Dynamické změny kapacity

Obrovským plusem je možnost kdykoliv změnit kapacitu služeb. U velkých poskytovatelů téměř neomezeně. Typickým příkladem jsou e-shopy, které vyšší kapacitu potřebují ve vánočním období, kdežto po zbytek roku jim stačí méně.

9. Další služby

V rámci jednoho cloudu můžete využít i další zajímavé služby jako například kalendář či e-mail, které mohou pomoci zefektivnit vaši práci nebo například různé aplikace na úpravu a otevření souborů a podobně.

Nevýhody?

Někdy vyšší cena než u realizace „na vlastní pěst“, zejména pak z dlouhodobého hlediska. To se týká zejména pronájmu infrastruktury, kde existuje určitá přirážka za to, že můžete dynamicky měnit kapacitu cloudu. Poskytovatelé také navíc zpravidla garantují vysokou dostupnost (nejčastěji 99,9 %).

Zákazníkova data jsou v cizí infrastruktuře: data jsou sice šifrována, možná i lépe než kdyby si je zákazník šifroval sám. Existuje zde riziko úmyslného či neúmyslného zneužití dat. Neúmyslné může být způsobeno chybou, a tak data uvidí někdo cizí (příklad z poslední doby: Google měl ve své platformě chybu, které zapříčinila, že mnozí uživatelé viděli fotky jiných. Úmyslné může být využití bezpečnostní chyby nebo nedbalosti uživatelů hackery, kteří poté mohou odcizit důležitá data a dále s nimi nakládat (příklad: Odcizení soukromých fotek celbrit z iCloudu a to díky slabým heslům a naivitě uživatelů).

Data neustále putují internetem: Veškerá data, i když zašifrovaná, putují internetem tam a zpět, tudíž se mohou stát terčem útoku.

Někdy pomalejší reakční doba: Poskytovatel nemusí mít vlastní datová centra, ve kterých je infrastruktura pouze v České republice, ale mohou být rozmístěna po celém světě. Tudíž může docházet k prodlevám v odezvě.

Největšími výhodami cloudového řešení jsou:

  • Synchronizace dat mezi všemi zařízeními
  • Bezpečnost a zálohování dat
  • Pokud ztratíte zařízení, vyhoříte nebo jinak poškodíte svůj počítač, máte všechna data v cloudu, takže v podstatě o nic nepřijdete

Co umíme:

  • Doporučit zákazníkovi nejvhodnější řešení.
  • Nakonfigurovat řešení podle potřeb zákazníka.
  • Navrhnout např. osobní síťová úložiště a realizovat je

K zabezpečení přistupujeme komplexně:

Kontrola přístupu – Riziko skryté v nezodpovědném jednání vlastních zaměstnanců je vysoké a většina firem si toho je vědoma. Měla by se striktně definovat práva a přístupy jednotlivým osobám, popřípadě skupinám.

Zabezpečení komunikace s cloudem – Vzdálený přístup uživatelů by měl probíhat prostřednictvím zabezpečené VPN. Datové přenosy by měly být šifrované.

Bezpečná komunikace v cloudu – Je vhodné vybrat takového poskytovatele cloudu, který dokáže pracovat s dobrým zabezpečením.

Reporting – Je dobré vyžadovat pravidelné bezpečnostní reporty od poskytovatele cloudu a jistý nadhled do jeho bezpečnostních mechanizmů.

K zabezpečení cloudových služeb přistupujeme komplexně. Shoďte ze sebe zátěž, která je určena IT expertům. A začněte ve své firmě využívat technologie tak, jak je znáte z vyzdobených reklam – výkonné, silné a užitečné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jméno *

2 × tři =