Antivirus

Proč vlastně mít antivirus?
Myslíte si, že hrozbu pro váš počítač představují jen podezřelé aplikace od neznámých autorů? Tvůrci počítačových virů jsou mnohem vynalézavější a i nevinně se tvářící odkaz je často zdrojem nebezpečí. Váš počítač tak může napadnout nejen poměrně snadno odstranitelný virus, ale i červ (malware) nebo “trojský kůň”. Ty pak mohou ničit vaše soubory, spouštět nebo instalovat nechtěné aplikace nebo úplně rozložit celý systém. Jak se proti těmto virům chránit? Vyplatí se mít v počítači antivirus, nebo to pouze zpomaluje počítač, jak někteří tvrdí?

Kde je vlastně největší riziko?
Pokud používáte internet, tak je nebezpečí všude. Viry se mohou v dnešní době tvářit jako v podstatě cokoliv – reklama na FB, soubor z e-mailu nebo třeba odkaz na webovou stránku. Největší riziko vzniká u nezkušených uživatelů, kteří se po internetových stránkách pohybují zcela bez jakýchkoliv obav a respektu. Nicméně i sebezkušenější uživatel může udělat chybu. Stačí chvíle nepozornosti, kliknutí na podezřelý odkaz a virus infikuje váš počítač. Máte-li ale v počítači nainstalovaný antivirový program, jeho rezidentní štít zvládne stahování viru zastavit.

Klikej, ale u toho přemýšlej!
I když máme na internetu defakto neomezenou svobodu, je důležité mít neustále na paměti, že viry se mohou ukrývat kdekoliv. Klíčem k bezpečí je neklikat na neznámé odkazy. Nikdy neotvírejte odkazy, které nemají jasnou cílovou stránku. Virus se v počítači může uložit během jednoho kliknutí a smazat nebo zašifrovat veškerá vaše data. I kvůli těmto případům si přečtěte náš článek Záloha aneb jak nepřijít o data.

Takže mít či nemít antivir?
Krátce řečeno, antivirus je podle nás pro počítač stejně důležitý,jako funkční operační systém. Nejlepší je ale kombinovat ho se zodpovědným a opatrným chováním na internetu. Pokud se i přes to ukliknete, tak budete mít v počítači pojistku. Kompletní ochranu vám však jen antivirus neposkytne. Je také dobré si stáhnout antispyware, antispam a v neposlední řadě mít aktivní firewall. Jak aktivovat firewall a co to vlastně je naleznete v článku zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jméno *

čtrnáct + 14 =